Sosyal Medya

Köpekler İnsanların Acısını Hisseder

Köpekler İnsanların Acısını Hisseder
0 19 Haziran 2015

Köpekler harika ve içten varlıklar olarak hayatımıza etki eden canlılardır. Karşılık beklemeksizin sadece sevgi verirler. İçtenlikleri şüphe götürmez. Köpeklerin insanoğlunun en eski dostlarından birisi olması boşuna değil.

Londra, Goldsmiths Üniversitesi köpek psikolojileri üzerine araştırma yapmış ve 18 farklı senaryo durumunda sahipleri ve yabancıları kullanmıştır. Her senaryoda görevli insanlar yas tutmuş, konuşmuş fısıldamış ve fiziksel bir iletişim aramışlardır.

Sonuçlar çok net; ağlayan, yas tutan ve fiziksel bir iletişim arayan kişilere köpekler anında yaklaşmışlardır. Çalışma bu kişi yabancı olsa da köpeğin herhangi bir karşılık beklemeden yardıma gittiğini ve kendi ihtiyaçlarını düşünmediğini ve oldukça empatik olduklarını göstermektedir.

Karşılık beklemeden seven ve yardım eden bu canlılardan öğreneceklerimiz var. İnsan ister istemez, “etrafımızdaki insanlar daha az insan gibi, daha çok köpek gibi davransaydı dünya nasıl bir yer olurdu” demeden edemiyor.

Bu çalışma köpeklerin zekalarını ve karmaşık yapılarını da inceliyor ve köpeklerle ilgili hiçbir şeyin çok basit olmadığını da vurguluyor. Sözkonusu çalışma epeyce ses getireceğe benziyor.